Reklama

KSČM volí nové vedení

V sobotu Praze proběhne mimořádný sjezd KSČM, na němž má být zvoleno nové vedení Ústředního výboru KSČM. O post předsedy se uchází osm kandidátů, další ovšem mohou ještě přibýt.

Sjezd je uzavřený, jelikož je volební, začíná v 10.00 a po čtvrté hodině odpolední, pokud vše půjde hladce, lze očekávat tiskovou konferenci. Zvoleni mají být nejen předseda ÚV KSČM a místopředsedové – jejichž počet a kompetence může sjezd změnit - ale také předsedové Ústřední revizní komise a Ústřední rozhodčí komise, včetně jejich složení. »Mimořádný sjezd má v tuto chvíli jedinou úlohu, a tou je zvolit nové vedení strany, které úspěšně dovede KSČM k řádnému 11. sjezdu v květnu příštího roku,« konstatoval hlavní organizátor sjezdu Petr Šimůnek, podle něhož není mimořádný sjezd svolán kvůli volebnímu neúspěchu, ale je důsledkem vzájemných vztahů ve straně už asi rok a půl zpátky.

Nestrkat hlavu do písku

»Utržili jsme těžkou porážku, která bude mít dopad na celou KSČM, ale válka neskončila. Je proto nutné něco udělat, a ne čekat, že nám spadne nový začátek sám od sebe do klína. Každý člen strany bude muset přiložit ruku k dílu. Nebude to jednoduché, ale věřím, že společnými silami to zvládneme. Není čas na to strčit hlavu do písku,« konstatovala europoslankyně Kateřina Konečná. Doplnila, že je skutečně proti čemu bojovat. »Boj proti soukromým exekutorům, agenturnímu zaměstnávání, praktikám nadnárodních korporací, zbrojení, nesmyslům z Bruselu nebo proti tomu, abychom se v jednadvacátém století vůbec setkávali s pojmy, jako je pracující chudoba, ten musí pokračovat. A kdo bude v jeho čele, když ne my!?« upozornila.

Kateřina KONEČNÁ.

Připomněla také, že pravice za sedm let přišla s poplatky u lékaře, za pohotovost, za nemocnici, s návrhem školného, chtěla stavět americký radar, prolomit tzv. Benešovy dekrety, privatizovat od Budvaru až po poštu a České dráhy. »Tak předpokládám, že některé tyto návrhy opráší. Když jsem četla vyjádření kandidáta na ministra zdravotnictví pana Válka z TOP 09, že je normální si připlácet a platit pojištění navíc, čekat šest hodin v nemocnici nebo že není možné, aby všichni měli stejně kvalitní zdravotní péči, tak jsem si připadala jako ve zlém snu,« uvedla Konečná. »Vyzývám proto všechny členy i sympatizanty, aby hodili za hlavu osobní překážky a šli se na tom podílet,« uzavřela Konečná, která kandiduje na předsedkyni ÚV KSČM.

Osm kandidátů na předsedu

O post předsedy ÚV KSČM se podle návrhů má ucházet osm lidí, ale jak upozornila jedna z kandidátek, Miloslava Vostrá, tak na sjezdu mohou být navrženi ještě další. »Jsme na prahu velkých otřesů. Sociálně-ekonomických i politických. Strana našeho typu musí obstát právě v nich. V dnešním stavu by zoufale pohořela. I v tom musí přinést zásadní zlom náš sjezd. Pokud tak rozhodne, vložím do toho všechny síly,« uvedl další z kandidátů Josef Skála. »Co očekávat? Obrození a sebereflexi. To pomůže získat důvěru občanů. To vše udělá nové vedení, které bude neposkvrněné řízením strany, které nás do této situace přivedlo,« řekl kandidát Martin Říha.

»Mimořádný sjezd je svolán jako volební, takže očekávám zvolení nového, ale opravdu nového vedení strany. Očekávám změnu politiky KSČM, aby měl pracující člověk zase důvod KSČM volit. A v neposlední řadě doufám, že sjezd zakáže novému vedení dělat dluhy,« přidal se další kandidát na předsedu Jan Zámarský. »Následující období nebude v žádném případě jednoduché a je nutná poctivá sebereflexe naší dosavadní činnosti. Jsou před námi náročné zápasy, ve kterých je třeba se rozhodně postavit triumfující politice prosazující vůli malé hrstky bohatých a mocných na úkor nás všech ostatních,« dodal jiný z kandidátů na předsedu Milan Krajča s tím, že je třeba přenést těžiště práce KSČM daleko více mezi lidi.

»Pokud bych měla přemýšlet obecně, a ne povolebně, očekávala bych zvolení vedení, které nabídne straně reálnou a skutečnou budoucnost na současné politické scéně. Prakticky to spíše vidím na částečnou touhu po krvi z důvodu dlouhodobých vnitřních rozporů a výsledků voleb,« myslí si kandidátka Hana Aulická Jírovcová s tím, že nedokáže nyní vyhodnotit, zda delegáti budou rozhodovat s chladnou hlavou, nebo v emocích. »Odpovědnost bude jen na nich. Čas už však nemáme, ani více nových možností!« dodala.

Kandidát Leo Luzar pak očekává soudružskou debatu nad výsledky voleb. »Minimálně zamyšlení nad tím, kde se ocitla KSČM. To očekávám od delegátů, protože je to základ, od kterého se můžeme odrazit,« uvedl Luzar s tím, že je mu líto všech těch, kteří věnovali KSČM většinu svého produktivního života, a stále věří tomu, že KSČM je schopna ve stávajících podmínkách antikomunismu uspět a pomoci změnit lidem život. »Musíme si uvědomit, že situace v KSČM vyžaduje razantní změnu,« uzavřel Luzar.

Špatný krok může být krokem posledním

Oldřich Bubeníček, který byl po dvě volební období hejtmanem Ústeckého kraje, a stal se tak zatím nejúspěšnějším krajským politikem KSČM, je rád, že po dlouhých odkladech nastává den, kdy komunisté budou řešit své problémy. »Stálo by za to, říct problémy s velkým P. KSČM se dostala nad propast, kdy další špatný krok může být krokem posledním. Delegáti sjezdu mají obrovskou odpovědnost, na to by neměli zapomenout,« uvedl. Obává se ale, že ať sjezd dopadne jakkoliv, část členů bude opět nespokojena. Podle něj je každopádně nyní europoslankyně Kateřina Konečná posledním komunistou ve významné volené funkci, což je důležité jak kvůli médiím, tak kvůli politikům ostatních stran. Navíc pak přichází už s domluveným týmem a plány. »Strana musí táhnout za jeden provaz,« připomněl Bubeníček.

Sjezd je jednodenní, nejzazší termín jeho ukončení je 21.00. Jestli do té doby nebude odvoleno, tak se podle Šimůnka bude buď pokračovat, pokud to hotel umožní, pravděpodobněji by ale byl přerušen a pokračoval by třeba za měsíc dalším dnem jednání. »Ale to považuji za velice nešťastné řešení a doufám, že se dohodneme a že ten sjezd do nějaké čtvrté páté hodiny bude mít vyřešeno nové vedení a bude moci být ukončen,« uvedl v rozhovoru pro Haló noviny Šimůnek, který si od sjezdu slibuje především zklidnění situace a to, že do čela strany přijdou mladší lidé plní energie.

(cik, brom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 160 hlasů.

(cik, brom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-10-25 20:44
Režim po roce 89 sebral komunistům všechno.
velkymaxmilian
2021-10-24 09:00
Donalde bohužel se mýlíte Konečná může sice v baráku zhasnout, ale
klíče nemá komu odevzdat, katastr nemovitostí je neúprosný, barák
patří KSČM. Jeho odhadovaná tržní cena (před mnoha lety v době
kauzy nové sídlo KSČM Vysočany) se pohybovala na hranici 3/4 miliardy
korun. Vzhledem k tomu, že nemovitostí má tato partaj doslova hafo je
bezkonkurenčně u nás majetkově nejbohatější.Zdá se, že je
načase, a to z hlediska vyššího principu mravního, podívat se do
minulosti a ryze "demokraticky" se odrazit od "Lex
Schvarzenberg"
stanley58
2021-10-23 23:28
fronda začíná být poslední dobou vtipný jako svaty_vaclav. Vždycky
než začnete psát, zkuste se nejdříve zamyslet nad tím, co to vlastně
chcete napsat (ať nejste ostatním pro srandu).
yucon.fox
2021-10-23 21:13
Otázka pro redakci. Co kdyby v době tak důležitého sjezdu si vzal
některý z vás sobotní směnu a s výsledky sjezdu aktuálně seznámil
své čtenáře. Proč to jiní dokáží a HaNo ne?
fronda
2021-10-23 20:30
donald.kaczerowski: Konečná to bude, ale pro kapitalismus. Už si
rezervujte letenku zatím do USA a pak asi na Mars.
donald.kaczerowski
2021-10-23 20:10
Já myslím, že je to dobrá volba. Možná paní Konečná, věrna svému
jménu, ukončí historii této strany, zhasne a odevzdá klíče od
baráku v ulici Politických vězňů.
fronda
2021-10-23 15:37
Samí pupkáči. Je vidět, že se soudruzi za kapitalismu mají dobře.
Vladimir.novak1
2021-10-22 20:07
Ach jo.Je pravděpodobné,že se nakonec střetnou s.K.Konečná a
J.Skála.Možné východisko by bylo,aby byli dva předsedové,jak to kdysi
navrhovali středočeši.To by si sjezd ještě mohl rozmyslet.Ale.Oba
kandidáti se věnují zahraniční politice,pro vnitřní,a ta je
důležitější by tu nikdo nezbyl.I bylo by možné ještě řešení,a
to dočasné.Pro světovou politiku by tu byl s.J.Skála,pro EU
s.K.Konečná a pro vnitřní(a zároveň pro ty lidi s lidmi) by tu byl
s.P.Šimůnek.Tenhle návrh a kompromis by asi nikdo nepřežil.K R.J.V
této chvíli můžu být fanda kohokoliv,ale Vy jako novinář byste měl
zachovat alespoň neutralitu.No,co se týče mediií,tak třeba na můj
vkus tam předseda KSČM byl každou chvíli(zejména na ČT),ostatní
poslanci za KSČM také dosti(Vostrá),občas Dolejš,Luzar,aj.A to mnohdy
měli vynikající postřehy a názory. A tak se ptám,pomohlo to jejich
vystupování při volbách do PS?
Vladimir.novak1
2021-10-22 19:47
Doufejme,že mluvíme o webu HaNo.S.K.Konečná tu byla každou chvíli,o
další kandidátce s.M.Vostré nemluvě.M.Ríha(umí mluvit,byl by dobrý
místopředseda),J.Zámarský neznámé to osoby,možná ani na poslední
chvíli nepublikovali,tak dobře.Ale M.Krajča,H.Aulická-Jírovcová(ta
měla věděla o čem píše)a L.Luzar(téže psal dobře,ovšem v TV
pravdu úplně neměl),to jsou lidé,kteří sice méně publikovali,ale
prostor na rozdíl od s.J.Skály dostávali.Navíc,to byli přitakávači
s.Filipa.O s.K.Konečné se to nedá říci,ta vzrostla v mých
očích,když opustila po minulých volbách místoppředsednické
křeslo.Ale reálně,nelze slučovat členství v EU s předsednictvím v
KSČM.Vidíme,co zpúsobilo místopředsednictví v PS a předsednictví
KSČM.No,ano dávám přednost s.Skálovi,kterému na poalední chvíli
byla poskytnuta možnost vyjádření.Ne,že by on byl nějaký
zázrak.Vadí mi,že dává přednost ideologii a zahraničním věcem.Ale
zkusme dále uvažovat.On o finanční situaci v KSČM ví dost dobře.A ta
není prozatím až tak hrozivá,takže voliči ze sekretariátů OV KV
KSČM nemusí mít strach,že by přišli o finance.A dále.Jediný on
vystupoval už léta proti filipovismu, jedině on jel Fidelovi na
pohřeb,když vedení KSČM běhalo jak zmoklé slepice a nevědělo si v
této chvíli rady.No,a pak je tu na pořadu bída,viz např.energetika a
koronavirus,zdražování.A kdo má styky po celém světě,nikoli jen v
EU,poku má?A kdo by byl ochoten i za tuto štěkající republiku třeba
orodovat do Moskvy?Takhle je nutno se na to dívat,nikoli,zda jsme
ženská,že jsme mladí,že víme dopředu jak si má KSČM podle nás
počínat,zda už máme na to dělat předsedu,a jak se pohybovat na
veřejnosti,tedy nikoli oslavy a pomníčky.
halonoviny
2021-10-22 19:12
"Volte Kateřinu Konečnou! Vážení soudruzi, vážené soudružky.
Jsem ve straně od svých osmnácti let (a to už je několik desetiletí)
a za tu dobu jsme zažil spoustu krásných chvil a poznal celou řadu
výborných lidí. Poslední léta ve mně vyvolávají spíše smutek.
Všude kolem sebe vidím, jak strana upadá. Mladým se nikdo nevěnuje, my
staří už na tu práci nestačíme. Nejde všechno svádět na vedení
ale přece jenom je potřeba si říct, že ten kdo vede taky jde
příkladem. A naše vedení v poslední době moc příkladné nebylo.
Nahoře drahá auta a večírky, dole pak stagnace. Takhle to už dál
nejde!!! Musíme předat vedení nové generaci komunistů, možná je
jiná, než bychom si přáli ale je taková, jakou jsme si ji vychovali.
Je čas je nechat vést a možná si i nabít hubu, ale jinak se to nikdy
nenaučí. Naše role je teď poradit, podat pomocnou ruku a hlavně
předat co nejvíce našich zkušeností. Proto vyzývám všechny a
hlavně Pepu Skálu. Podpořte do vedení Katku Konečnou. Je to pracovitá
ženská na kterou se hezky kouká, což v televizi taky není úplně k
zahození, co se jen tak nezalekne. Má zkušenost z domova i ze světa.
Umí věci nakopnout a ví jak tu naší stoletou partaj znovu oživit. Má
kolem sebe hodně mladých a aktivních soudruhů. Dejme jí
příležitost, neházejme jí klacky pod nohy a nedělejme podpásovky a
raději ji pomozme aby byla co nejlepší předsedkyní. Když v nás,
starších a zkušenějších bude mít oporu tak to zvládne na jedničku.
Já jí věřim!!!" (Jiří Šašek pro Haló noviny)
halonoviny
2021-10-22 19:11
Novák, Novák... Copak nechápete, že v době, kdy je KK. naše poslední
poslankyně, tak je jedinou adeptkou na to, aby se s ní audiovizuální
masmédia vůbec bavila? A bude-li předsedkyní, budou mít o důvod víc
ji i víc zvát. Minimálně po toho 2,5 roku, kdy ještě poslankyní
bude. Bude-li předsedou zvolen kdokoli jiný, kdo ten poslanecký mandát
nemá, tak si buďte jist, že kromě prostoru v pořadu Politické
spektrum (pro neparlamentní strany), a to tak jednou za čtvrt až půl
roku, se do té bedny už prakticky nepodíváme... A navíc strana
ušetří. Kateřina jistě si za post předsedkyně platit nenechá, když
dostává love z EP... Tento příspěvek napsal pan Jiří Šašek, náš
volič, a rozeslal formou hromadného mailu. Dovolte mi sdílet v dalším
samostatném příspěvku: (R. Janouch)
levicovyvolic
2021-10-22 18:32
Za mne Kateřina Konečná. Nevidím nic špatného na tom, že jí
redaktoři HN fandí. V krajním případě někdo jiný MLADÝ. Bez
oslovení mladé generace prostě zanikneme. Někteří kandidáti
(Aulická, Vostrá) jsou naopak jasná katastrofa. První je asociál,
druhá bývalá podržtaška Filipa. Obě chtějí (podle mne) spíš
"flek", aby nemusely mimo politiku...
ZBYSEK.KUPSKY
2021-10-22 18:16
Vladimíre, proč to děláte? Vždyť prostor dostali všichni...
Vladimir.novak1
2021-10-22 17:50
Sjezd pravděpodobně nedopadne dobře, hrozí rozdělení.Z kandidátů na
předsedu by měli býti vyloučeni ti, co věrně sloužili
s.Filipovi,tj.místopředsedové,poslanci a zde různí
"dopisovatelé".U mímístopředsedů by měly být zvoleny
odlišné názorové proudy,nikoli poskoci předsedů.HaNo,jako obvykle
zklamaly,když je vidět,jak neokázale fandí s.K.Konečné,to může
právě zapůsobit na voliče.Viz její fotografie v tomto článku a
preferencí v její prospěch od s.O.Bubeníčka.Je to nefér.No,jakoby
ostatní kandidáti neměli svůj tým a je i pravda,že nelze sedět ve
dvou křeslech, a navíc jednak být v zájmu EU a na druhpu stranu jí
zlořečit.O zlořečení proti ostatním stranám s.K,Konečné před
volbami do PS,i když nemusela,je také známo.No,ještě Katka se musí
učit.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama