Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Chystá se rizikový scénář

Epidemie koronaviru v České republice zesílila a podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška se přesouvá do rizikového scénáře.

V pondělí testy v ČR odhalily nejvyšší denní přírůstek případů nákazy od konce dubna, výrazně stoupají také počty hospitalizovaných a přibývá úmrtí s nemocí COVID-19. Vláda se bude zabývat opatřeními proti šíření epidemie, podle expertního týmu koalice Spolu kabinet nemá připravený plán. Některé nemocnice začaly zakazovat návštěvy a rozšiřují covidová oddělení.

Rizikový scénář, ke kterému se Česká republika podle Duška přesouvá, předpokládá na začátku listopadu kolem 4000 nových případů koronaviru denně a 1200 lidí s COVID-19 v nemocnicích. »V souvislosti s tím, jak roste virová nálož v populaci, tak narůstá i počet hospitalizovaných,« řekl Dušek Radiožurnálu.

Pondělních 2521 nově potvrzených nákaz je téměř dvakrát vyšší než za předchozí pondělí. V nemocnicích je podle webu ministerstva zdravotnictví 544 lidí s COVID-19, tedy nejvíce od konce května. S nákazou jen za poslední týden zemřelo 54 lidí, což je o deset více než za celé září.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za sedm dní na 100 000 obyvatel, se už v celé zemi dostalo nad stovku. K pondělku vzrostlo na hodnotu 101. Reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, po pondělním poklesu na 1,39 opět vzrostlo na 1,47. Plně naočkováno proti koronaviru je 6,03 milionu lidí. Ze zemřelých za říjen nebyla očkována více než polovina a z nově hospitalizovaných dvě třetiny.

»Nová vláda« jen politikaří

Jednání vlády bude předcházet jednání integrovaného centrálního řídícího týmu, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zástupce rodící se koalice Spolu a STAN a Pirátů Vlastimil Válek (TOP 09) podle něj nereagoval na výzvu, aby se vyjádřil k navrhovaným změnám.

Ministerstvo zdravotnictví chce ukončit hrazení preventivních testů na COVID-19 z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince s výjimkou pro děti do 12 let, které se nemohou nechat očkovat, a také mírnější podmínky pro karanténu po kontaktu s nakaženým.

Válek pro Seznam Zprávy uvedl, že Babiš chce opozici vtáhnout do debaty s politiky ANO. Podle něj vláda rezignovala na řízení epidemie a zřejmě chce budoucímu kabinetu předat zdravotnictví v nejhorším stavu. Babiš na to reagoval oznámením, že vláda o dalších opatřeních rozhodne i bez spolupráce s expertním AntiCovid týmem koalice Spolu.

Podle týmu odborníků Spolu vláda neposkytla opozici k vyjádření potřebná data. Proti kritice se ale na Twitteru ohradil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). »Každý den odcházejí z ministerstva zdravotnictví datové sady a analýzy a predikce o vývoji epidemie, které připravuje ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Krizové scénáře a strategii má tým již od čtvrtka. Pokud AntiCovid týmu něco chybělo, stačilo napsat,« uvedl ministr a vyzval koalici, aby začala epidemii řešit.

Na sílící epidemii reagují nemocnice. V Moravskoslezském kraji, který je nyní koronavirem zasažený nejvíce, platí plošný zákaz návštěv v Městské nemocnici Ostrava, ode opatření chystají nemocnice Frýdek-Místek a Havířov, od čtvrtka Fakultní nemocnice Ostrava. Návštěvy pacientů zakázala také brněnská fakultní nemocnice u svaté Anny či nemocnice v Hranicích na Přerovsku, omezila je nemocnice ve Vyškově, Kroměříži nebo Zlíně. Od minulé soboty nesmějí návštěvy do léčebny dlouhodobě nemocných českolipské nemocnice.

Zdravotníci se připravují na zvýšené počty covidových pacientů. Městská nemocnice Ostrava zřídila na odděleních geriatrie a chirurgie dvě standardní stanice pro hospitalizaci pozitivních na koronavirus. Českobudějovická nemocnice jako covidovou jednotku vyčlenila infekční oddělení. Třeba v Libereckém kraji ale zatím na péči o pacienty s koronavirem stačí jediná nemocnice, krajská v Liberci.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 13 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama