Reklama
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov oznámil odvetný krok Moskvy vůči NATO. FOTO - Wikimedia commons

Rusko reagovalo na kroky NATO

Rusko od 1. listopadu zastaví práci svého zastoupení u Severoatlantické aliance a totéž bude platit pro vojenskou misi NATO v Moskvě. Podle agentury TASS to oznámil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Podle něj jde o odvetný krok za zrušení akreditace osmi pracovníků ruského zastoupení u aliance v Bruselu.

»V důsledku účelových kroků ze strany NATO prakticky nemáme vhodné podmínky pro základní diplomatickou činnost a v reakci na akce NATO pozastavujeme práci naší stálé mise v NATO,« citovala TASS oznámení, které Lavrov učinil na tiskové konferenci uspořádané v ruské metropoli Moskvě. »Činnost Informační kanceláře NATO v Moskvě, která byla zřízena při velvyslanectví Belgického království, je ukončena. Pokud mají členové NATO nějaké naléhavé záležitosti, mohou se v těchto otázkách obrátit na našeho velvyslance v Belgii,« informoval zároveň ruský ministr zahraničí.

Nouzové udržování kontaktů

Ruské ministerstvo zahraničí podle TASS uvedlo, že je na zvážení paktu, aby jeden z velvyslanců členských zemí aliance v Moskvě plnil podobnou roli při nouzovém udržování kontaktů NATO s Ruskem, jakou bude sehrávat vůči ústředí NATO ruský velvyslanec v Belgii. Pakt vypověděl osm členů ruské mise při NATO začátkem října. Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg k tomu před dvěma týdny sdělil, že tento krok nesouvisí s žádnou konkrétní událostí. Vypovězené Rusy označil za utajené důstojníky ruských zpravodajských služeb, jejichž aktivity se neshodovaly s činností, pro kterou jim NATO vystavilo akreditace. Pakt zároveň zmenšil velikost moskevského týmu, který může v bruselském sídle NATO pracovat. Jde o snížení o polovinu - z dvaceti na deset pracovníků, přičemž v tomto počtu už je započítaných i osm diplomatů s odebranou akreditací.

Provokativní činnost NATO

Z Moskvy vzápětí zaznělo, že Rusko na tento krok NATO odpoví, i když bez náznaku, jak by takový krok mohl vypadat. »Tyto kroky nám samozřejmě nedovolují dělat si iluze o možnosti normalizace vztahů a obnovení dialogu s NATO. Spíš jsou tyto vyhlídky prakticky zcela podkopány,« řekl k tomu tehdy mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Nynější krok znamená podle agentury Reuters další zhoršení vztahů mezi Východem a Západem, které jsou již na nejnižší úrovni od skončení studené války. Rusku vadí provokativní činnost NATO poblíž ruských hranic. Pakt ale říká, že je odhodlán posílit bezpečnost členských států NATO ležících poblíž Ruska, čímž stupňuje napětí.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 72 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


yucon.fox
2021-10-20 12:39
Obávám se, frondo a svatý václave, že tomu tak nebude. Byli by
bláhoví, kdyby opět pokládali své životy za ten nevděčný ksindl.
Patříme přece na západ, na ten západ, který se pomalu mění v
muslimský chalífát. Do Vltavy se spíše bude chodit na velkou.
stanley58
2021-10-19 23:18
Opet ukazka charakteru a upravy obsahu clanku ctk denikem HaNo stejne jako
v dobach raneho socializmu denikem rude pravo. Jen komentar jedne strany,
komentar druhe strany nepsat, to se nam do vyjadreni clanku nehodi. Opravdu
redakce, vase klasika. A k tem dvema pitomeckum, co napsali ty prvni dva
komentare pod clankem - vy se prece meustale vykadrujete, ze rusko nema
zadne tendence rozpinavosti, a tady se vyjadrujete, ze se uz nemuzete
dockat, az do prahy opet vjede ta vase zboznovana ruda armada. Za takovato
vyjadreni jste opravdu odpad ceske spolecnosti.
fronda
2021-10-19 22:43
Přesně tak. A fašouni budou zdrhat ke svým na západ, tak jako v
pětačtyřicátém...
svaty_vaclav
2021-10-19 21:51
V rozbitém Československu bude zase dobře, až se kozáčtí koně
napijí v Praze z Vltavy.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama