Reklama
Ilustrační FOTO - Haló noviny

Koalice chtějí vládní dohodu do 8. listopadu

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) chtějí jednat o vládě tak, aby mohly do 8. listopadu podepsat vládní koaliční smlouvu. V tento den by se také mohla sejít poprvé nová Sněmovna.

Předsedové koaličních stran se zabývali především dalším harmonogramem jednání. »První, čemu se chceme věnovat, jsou programové otázky. Domluvili jsme se na vzniku šesti skupin, které se budou zabývat jednotlivými programovými oblastmi,« řekl po jednání novinářům předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala. O struktuře vlády, personálních otázkách a obsazení vedení Sněmovny se podle něj budou teprve bavit.

Koalice chápou 8. listopad jako nejzazší termín, kdy musí být domluveny na všem. »Musí být shoda na programu, struktuře vlády i jejím personálním obsazení, abychom mohli smlouvu podepsat,« konstatoval Fiala.

Informoval také, že požádal kancléře prezidenta republiky Vratislava Mynáře o schůzku s hlavou státu. Má se uskutečnit, nejdříve až bude hospitalizovaný Miloš Zeman mimo jednotku intenzivní péče. »Jsme domluveni, že o termínu setkání se budeme bavit ve chvíli, až bude přemístěn z JIP na standardní pokoj a bude možné, aby realizoval svůj pracovní program,« uvedl Fiala.

Zemanovi popřál brzké uzdravení. »Přeji mu co nejrychlejší uzdravení, nevyvíjím na něj nátlak, nic nespěchá, nich nehoří. Pokud nesvolá Sněmovnu, stejně se sejde,« uvedl. Doplnil, že s kancléřem je domluven i na základě konzultace s prezidentem, že se domluví na termínu jednání.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru uvedl, že Fialova žádost se k Zemanovi dostala. »Potvrzuji, že předseda ODS Petr Fiala požádal prezidenta republiky Miloše Zemana, prostřednictvím vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře, o setkání. Pan kancléř již s panem prezidentem o žádosti předsedy ODS hovořil. Pan prezident souhlasí. Schůzka se uskuteční, v pozdějším termínu,« dodal mluvčí.

Koalice Spolu a PirSTAN se v sobotu po volbách dohodly na úmyslu vytvořit společně většinovou vládu. V memorandu požádaly prezidenta Miloše Zemana, aby pověřil Fialu jednáním o sestavení kabinetu a deklarovaly, že nebudou o budoucí vládě jednat s žádným jiným politickým subjektem.

Zeman už před sněmovními volbami avizoval, že dá možnost sestavit vládu předsedovi vítězné strany, nikoli koalice. Předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš v úterý uvedl, že Zeman v neděli, kdy ho navštívil v Lánech, hovořil o tom, že když nastane chvíle, osloví s pověřením k sestavení vlády právě jeho. K tomu, zda pověření přijme, se nevyjádřil. Podle něj je potřeba počkat na to, zda jej hlava státu skutečně sestavením vlády pověří. Zároveň ale počítá s tím, že hnutí ANO může být v opozici.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 4 hlasy.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama