Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Obrana se zbraní bude v Ústavě

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v České republice ústavně zakotveno. Stane se součástí Listiny základních práv a svobod. Senát včera podle očekávání potvrdil souhlas s tímto doplněním listiny, které sám navrhl. Novela má podle předkladatelů pomoci čelit odzbrojovacím tendencím v EU.

Listina základních práv a svobod bude nově obsahovat ustanovení, že »právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon«. Ústavní změna podle předkladatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem. Posílí také pozici ČR při projednávání dalších unijních regulací.

»Návrh má nejenom symbolický charakter, ale může sloužit i jako pojistka do budoucna,« uvedl za předkladatele Martin Červíček (ODS). Poukázal na tendence některých zemí EU zakazovat nošení jakýchkoli předmětů, které by mohly být použity jako zbraň. Odzbrojování obyvatelstva větší bezpečnost podle Červíčka nepřinese, neboť zločinci si zbraně opatří nelegálně.

S tím souhlasí také místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost a stínový ministr vnitra za KSČM Zdeněk Ondráček. »To tvrdíme v podstatě všichni, kteří se touto problematikou zabýváme. Policie sama řekla, že není schopna být vždy tam, kde k něčemu dojde a je nesmysl, aby stát bránil slušným lidem v ochraně života a zdraví a spoléhal pouze na Policii ČR,« řekl Ondráček našemu listu.

Zdeněk Ondráček.

Schválení novely Senátem uvítal. »Je to historicky poprvé, kdy Senát předložil novelu ústavního zákona a ta byla bez jakýchkoli problémů přijata. Je to určitě významná informace pro slušné lidi, kteří jsou připraveni na ochranu života a zdraví,« uvedl.

Komunisté o podobnou změnu usilovali ještě před předložením senátní novely. Ústavní novelu, která měla zakotvit právo držet zbraň za účelem ochrany a obrany státu, kterou předložili společně s poslanci ČSSD, ANO a ODS, však Senát zamítl. »Poté, co Senát odmítl poslanecký návrh ústavního zákona o bezpečnosti ČR, jsme rádi, že se našla skupina senátorů, kterým není tato věc lhostejná,« řekl tehdy našemu listu Ondráček.

Změnu nyní dostane k podpisu prezident republiky, který na rozdíl od běžných zákonů ústavní zákon vetovat nemůže.

Legálně nahlášených zbraní v ČR přibývá

Pro doplnění listiny hlasovalo 54 ze 74 senátorů v jednacím sále, potřeba byla třípětinová většina, tedy nejméně 45 hlasů. Normu prosadili zejména zástupci ODS, TOP 09, ANO a ČSSD s pomocí deseti členů klubu Starostů, pěti lidovců a dvou členů klubu Senátor 21 a Piráti. Proti bylo 13 senátorů a sedm se hlasování zdrželo.

Proti doplnění listiny se veřejně postavily místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL) a Adéla Šípová (Piráti). Podle nich je novela zbytečná s ohledem na ústavní právo na život a zákonná pravidla. Jan Holásek (za Hradecký demokratický klub) namítl, že výklad práva na život se může změnit. Poukázal na to, že text doplnění je kompromisní a má širokou podporu.

Novela vychází z petice, kterou podepsalo 102 tisíc lidí včetně mnohých ústavních činitelů. Petice byla reakcí myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených. Přehnaná regulace legálně držených zbraní nemá žádný smysl a vede podle zastánců novely k nárůstu počtu nelegálně držených zbraní. Komise to zdůvodnila mimo jiné nutností přijmout opatření proti terorismu. Kritici unijního opatření ale poukazovali na to, že teroristé většinou používají nelegálně opatřené zbraně a že stávající český zákon je dostačující.

ČR se proti kontroverzní unijní směrnici bránila žalobou u Soudního dvora EU, ale neuspěla. Vláda proto musela předložit novelu zbraňového zákona, která unijní regulaci přebírá v nezbytně nutné míře.

Vlastnit a nosit střelnou zbraň smí legálně v ČR jen ten, kdo je držitelem zbrojního průkazu nebo zbrojní licence. Výjimku tvoří zbraně, které nepodléhají registraci u policejního útvaru.

Podle informací policejního prezidia legálně nahlášených zbraní a vydaných zbrojních průkazů v ČR v posledních letech přibývá. V roce 2016 policie evidovala 300 307 zbrojních průkazů a 801 532 zbraní, loni to bylo 307 372 zbrojních průkazů a 900 087 zbraní.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 16 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama