Reklama

Castillo to dokázal. Peru je levicové

Novým prezidentem Peru bude původem venkovský učitel s radikálně levicovými názory Pedro Castillo (51), který ve 2. kole hlasování začátkem června těsně porazil pravicovou političku Keiko Fujimoriovou (46), dceru někdejšího autoritářského prezidenta.

Oznámila to v pondělí ústřední volební komise jen zhruba týden před termínem, kdy peruánští prezidenti nastupují do úřadu. Castillovi k vítězství už mj. blahopřály země jako Ekvádor, Chile, Kolumbie, Argentina, Venezuela, Kuba, Mexiko, ale také Spojené státy.

Pedro Castillo. FOTO - Wikimedia commons

Na vyhlášení výsledků 2. kola voleb ze 6. června netrpělivě čekali oba kandidáti i jejich příznivci v ulicích, kde rostlo napětí. Vyhlášení výsledků totiž přišlo po nejdelší možné představitelné době. Za několik desetiletí po prezidentských volbách takové průtahy nepamatují. Volební soud totiž řešil stovky stížností podaných Fujimoriovou. Ta nyní uznala porážku, obvinila však svého protikandidáta, že zvítězil nelegitimním způsobem. Fujimoriová, která je obviněná z korupce a dalších trestných činů, totiž doufala, že jako prezidentka se vyhne soudům. »Uznávám volební výsledky, protože mi to nařizuje ústava, ale přísahám, že se nevzdám,« prohlásila Fujimoriová, která prohrála jen o zhruba 44 000 hlasů. Dcera uvězněného exprezidenta Alberta Fujimoriho se o úřad prezidenta nyní ucházela už potřetí. Svému otci, který byl odsouzen mj. za porušování lidských práv, únosy a podíl na zabití 25 lidí, slíbila navíc milost v případě, že se stane prezidentkou. Sama přitom může znovu skončit ve vězení, je totiž už několik let vyšetřována kvůli praní špinavých peněz v souvislosti s dřívějšími volebními kampaněmi. Kvůli tomu strávila do loňského května více než rok ve vazbě.

Kopírování Trumpa

Koncem června také peruánská prokuratura začala vyšetřovat podezření, že se někdejší šéf tajné služby z doby vlády Fujimoriho (1990–2000) snažil z vězení prostřednictvím známých uplatit členy ústřední volební komise, aby uznali stížnosti na neregulérnost voleb. Jeden ze členů komise pak z nejasných důvodů koncem června rezignoval…

Fujimoriová v projevu, jímž uznala porážku, prohlásila, že bude dál bojovat »proti komunismu«. Nelze prý dovolit, aby Castillo z Peru udělal Kubu nebo Venezuelu. Udělat z Peru zkorumpovaný »Trumpistán«, jako se to povedlo Bolsonarovi v Brazílii, by patrně ale nevadilo…

Už žádní chudí

Castillo, který se do širšího podvědomí dostal v roce 2017 jako lídr stávky za vyšší platy ve školství, po vyhlášení výsledků vyzval k jednotě a slíbil hájit demokracii. V předchozích týdnech rovněž odmítal tvrzení, že chystá znárodnění v energetice. V kampani totiž hovořil o tom, že chystá nová pravidla pro těžební společnosti. »Soukromé investice jsou vítány, ale s jasnými pravidly. Nebudou využívat naše pracující,« tvrdil na mítincích Castillo, jehož volební heslem bylo »Už žádní chudí v bohaté zemi«.

V kampani také hovořil o uspořádání referenda o změně ústavy, která by dala větší úlohu státu v ekonomice. Podle Castilla současná ústava »upřednostňuje soukromé zájmy nad zájmy lidu a zisk nad životem a důstojností«. Nový základní dokument by mělo sestavit ústavodárné shromáždění, podobně jako to nyní dělá ve volbách zvolený orgán v postpinochetovském Chile, kde si to vynutili Chilané v masových manifestacích.

V posledních týdnech příznivci obou politiků demonstrovali v Limě. S odkládáním vyhlášení výsledků rostlo i napětí mezi oběma tábory a docházelo ke střetům. Minulý čtvrtek pak skupina příznivců Fujimoriové zaútočila na auta, v nichž byli ministr zdravotnictví a ministryně hospodářství. Také několik novinářů podle ČTK uvedlo, že je demonstranti napadli.

Castillo se úřadu na pětileté období ujme 28. července, ve státní svátek, v němž si navíc letos Peru připomíná 200. výročí vyhlášení nezávislosti na Španělsku. Ve funkci nahradí Franciska Sagastiho, který je voleb v roce 2016 už čtvrtou hlavou země.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 15 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


velkymaxmilian
2021-07-21 20:49
Vskutku stabilní země, pátý prezident od roku 2016 hlavně že je Peru
tedy levicová. Pošetilé hledání levice, snad i na Marsu, ze strany
HaNo se jeví jako Dg...
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama