Reklama

Napoleonův generál symbolem smíření

Rusko slavnostně odeslalo do Francie ostatky blízkého přítele někdejšího francouzského císaře Napoleona - generála Charlese-Étienna Gudina.

Vojevůdce padl při tažení do Ruska před více než 200 lety, v roce 1812. Jeho hrob archeologové dlouho považovali za ztracený, objevili ho teprve před dvěma roky. Předávací ceremonie na letišti Le Bourget nedaleko Paříže se zúčastnili potomci velitele, francouzští činitelé, zástupci francouzské armády a ruští diplomaté, popsala agentura TASS.

Generál Charles-Étienn Gudin. FOTO - Wikimedia commons

Na moskevské letiště Vnukovo přivezlo rakev s generálem na lafetě dvojspřeží koní, vyprovodili ho mimo jiné muži odění do dobových francouzských uniforem. »Generál Gudin se vrátil do své vlasti,« pronesl později na francouzském letišti Christian Bourdeille, šéf francouzské společnosti připomínající Napoleonovu památku.

Generál Charles-Étienne Gudin patřil mezi nejbližší spolupracovníky francouzského panovníka Napoleona Bonaparteho, se kterým dříve studoval na vojenské škole. Zúčastnil se tažení do Ruska, kde ve čtyřiačtyřiceti letech přišel o obě nohy při dělostřelecké palbě v bitvě u Valutina, připomněla agentura TASS. Zemřel několik dní po evakuaci do Smolenska na gangrénu.

Jeho hrob objevil teprve v roce 2019 francouzsko-ruský tým archeologů, který při výzkumu zaměřeném na události válečného roku 1812 prozkoumal řadu bojišť v oblasti Smolenska. Při vykopávkách našli ostatky desítek francouzských vojáků, kteří zemřeli při ústupu napoleonských vojsk. Ty letos v únoru ruské úřady nechaly znovu pohřbít v Rusku.

O Gudinovy ostatky podle agentury TASS požádali jeho potomci, aby mohl být pochován ve Francii. Podle Pierra Malinowského, prezidenta Nadace pro rozvoj rusko-francouzských historických iniciativ, by měl být pohřben na Invalidovně, kde se nachází rovněž Napoleonova hrobka. »Gudin představuje smíření mezi Francií a Ruskem, protože v roce 1812 byl nepřítelem Ruska. Přišel Rusko napadnout. Nyní Rusko uctívá jeho památku a předává (jeho ostatky) Francii, to je největší symbol smíření mezi našimi dvěma zeměmi,« uvedl Malinowski.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama