Reklama

Je to splněný cíl, nebo porážka..?

Vojska NATO, tedy i naše, opustila Afghánistán. Není to dávno, kdy ve Sněmovně probíhal boj o miliardy pro naši armádu, které měly směřovat na nákup nové techniky, jež by vyhovovala – aniž to bylo zdůrazňováno – afghánským podmínkám. Pamatuji i na to, jak prezident Zeman nám vysvětloval, že nasazením v Afghánistánu bojujeme proti terorismu. Americká válka, v níž jsme také byli nasazeni, končí však neúspěchem. Tálibán za velmi krátkou dobu ovládl třetinu či polovinu země.

Tálibán! Noční můra ruských a dnes i amerických generálů. Padly v boji s ním zbytečně stovky vojáků, kteří zde byli nasazeni. Pokus marxistického vedení v čele s Núr Mohammadem Tarakím  nastolit v zemi demokracii, skončil v rozporech jeho vedení, které podporovaly Spojené státy. Vstup ruských vojsk do země bylo zdánlivě jejich vítězstvím. Sovětský svaz tak přestal mít punc mírotvorce. A Tálibové, kteří dostávali moderní americké zbraně, byli v místních horách dokonce i úspěšní. Výsledek - odchod ruských vojsk, který byl roven porážce. Američané mohli slavit. Jejich »spojenci« zvítězili. Nic nevadilo, že si to se svými afghánskými odpůrci vypořádali až hrůzně. Jenže Tálibové brzy odmítli být poslušným nástrojem USA. Jejich vláda vrátila zemi do středověku. Tady našli svůj úkryt teroristé bin Ládina a jeho »světový džihád«. A tak Američané zopakovali ruskou variantu a vstoupili od země. Zdálo se, že celá akce je americkým vítězstvím.

Jenže nebyla. I když se U.S. Army dostalo podpory ze strany spojenců, a to i nás, jejich snažení nevedlo nikam a stálo jen stovky životů amerických vojáků a jejich spojenců. Dnes tedy odešli. Na místě zůstali jejich spojenci, afghánské vládní síly. Jak dlouho? A co se bude po případném vítězství Tálibů dít v rozvrácené zemi? Tam, kam přijdou, ruší demokratické zákony a zavádějí právo šaría, ženy nesmějí vyjít z domů bez doprovodu mužů, dívkám starším dvanácti let je zakázána návštěva škol, muži se nesmějí holit, za neúčast na modlitbách čeká bití atd., atd.

A Američané? Prý splnili, podle prezidenta Bidena, svůj cíl. Jaký to byl cíl? Jen zabití bin Ládina je skoro málo. Vytvořila se sice pod zbraněmi NATO »demokratická«, tedy v rámci muslimského chápání, vláda, byla vycvičena protitálibánská armáda, dostala i moderní zbraně, země, alespoň podle okupantů, měla naději na dobrou budoucnost. Jenže všechno je jinak. Vítězství, které jakoby měly Spojené státy na dosah, se změnilo v porážku, protože umožnilo, aby Tálibán se postavil do čela boje proti okupantům, za ty vojska NATO pokládá. A Američané a jejich spojenci? Musí se tvářit, že splnili svůj cíl, ač ve skutečnosti byli poraženi a ustoupili bez slávy.  Na počátku byl však zájem Spojených států zabránit levicovému vývoji v této zemi, pak přišlo období ruské angažovanosti a jeho trpké důsledky pro Sovětský svaz, nakonec »slavné vítězství« amerických ozbrojených sil, jež se postupně změnilo v muslimskonacionální boj proti okupantům. Těmi byly státy NATO.

Boj, který státy Aliance vedené USA nemohly vyhrát. Namísto vítězství šlo o porážku. Byla to ve skutečnosti porážka. Proto odcházejí a nic na tom nezmění prohlášení o splnění vytčených cílů. Jen by mě zajímalo, jak celou akci hodnotí český generální štáb.

Jaroslav KOJZAR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 35 hlasů.

Jaroslav KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-07-24 23:42
Byla to Sovětská armáda. Ne ruská. Takové označení je pro ostatní
národy Sovětského svazu urážlivé. --- Proti Afghánské demokratické
republice bojovali islamističtí teroristé za masivní podpory
amerického režimu a jeho satelitů. Kdo podporuje Taliban? Jedině snad
domácí obyvatelstvo.
men.pavel
2021-07-22 11:39
Rusové tam dostali taky na prdel.
svaty_vaclav
2021-07-21 13:50
Miloš Zeman před mnoha lety prohlašoval, že: „Jen blbec by hnal naši
armádu a naše vojáky někam do Afghánistánu.“ Teď naše žoldáky v
Afghánistánu vynáší do nebe. Je Miloš Zeman ještě věrohodný?
Vojska NATO kam vlezou, tam dostávají na pr**del. Afghánistán je pro
Američany druhý Vietnam, tam to taky prohráli na celé čáře a
nestačili zdrhat, jako z Afghánistánu. Armáda rozbitého
Československa se v Afghánistánu podílela na porážce vojsk NATO, bude
se to taky v České televizi slavit?
och.rana
2021-07-21 11:37
Jejda! To je zase hloupých slov!
joska.korinek
2021-07-21 10:57
velikymaximilian - Tak přece jste jen blbeček, Martínku.
velkymaxmilian
2021-07-21 10:35
Skřivánek spadl z niti a praštil se do hlavičky, je to vidět
dodnes,rozlétat to nejde...
joska.korinek
2021-07-21 09:47
Žeby sám veliký velkymaxmilian nechápal text pana Kojzara? - - Ale to
ne, to nejspíš já nechápu genialitu jeho "glosy".
velkymaxmilian
2021-07-21 09:07
Výrok, míněno k roku 1979 :"Rusové ztratili punc
mirotvůrců" si zaslouži i se jménem autora vytesat do kamene
o.motl
2021-07-21 08:54
Rusové se stáhli z Afghánistánu v roce 1989, Tálibán se začal
formovat v roce 1994. Tak je to u Kojzara a potažmo u komunistů s
věrohodností informací.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama