Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Klimatologové pokulhávají v předpovědích

Odborníci na vývoj podnebí připouštějí, že se jim nedaří předpovídat intenzitu extrémního počasí, jako jsou nynější záplavy v západní Evropě nebo červnová vedra na severozápadě amerického kontinentu.

Obě události si vyžádaly stovky životů. V posledních desetiletích vědci přesto varovali, že rychle se oteplující klima přinese prudší srážky a ničivější vlny veder, napsal server BBC.

Vyřeší to superpočítač?

Počítače, s nimiž vědci pracují, nejsou dostatečně výkonné na to, aby přesně předpověděly závažnost extrémních výkyvů počasí. Experti proto vyzývají vlády, aby velkoryse investovaly do sdíleného superpočítače, který potřebné výpočty zvládne.

»Měli bychom být znepokojeni, protože modely Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) prostě nejsou dost dobré,« domnívá se bývalá vedoucí pracovnice britské národní meteorologické služby Julia Slingová. Podle ní je potřeba pro výpočet počasí mezinárodní středisko. »Dokud to nebudeme mít, budeme dál podceňovat intenzitu a četnost extrémů a jejich čím dál tím víc bezprecedentní podstatu,« dodala vědkyně. Cena takového superpočítače by se podle ní pohybovala ve stovkách milionů liber - v porovnání s vyčíslením škod budoucích katastrof jde však o zanedbatelnou částku. Slingová a další vědci se shodují, že změny klimatu jsou naléhavým problémem.

Jedním z cílů těchto klimatických modelů je určit, zda Severní Amerika nebo Německo mohou extrémy jako vedra a záplavy očekávat každých 20, 10 nebo pět let - nebo dokonce každoročně. Taková míra přesnosti teď není možná.

Jakutsk pohltil hustý dým

Ničivé požáry v severní Americe pokračují i v posledních týdnech. Teď je aktuální ten v Oregonu. Ale fatální požáry hlásí i ruská Sibiř. Hustý dým ze zdejších lesních požárů pohltil ruské město Jakutsk, kde byl v neděli kvůli tomu pozastaven provoz na letišti. Dým v regionu sužuje dalších 50 měst a osad, informovala agentura AP. Rusko čelí rozsáhlým lesním požárům a nejpostiženější oblastí je republika Sacha (Jakutsko) na severovýchodě Sibiře.

Místní záchranáři podle ČTK uvedli, že v neděli v regionu zuřilo 187 požárů a celková plocha zachvácená plameny se během víkendu zvětšila o 100 000 hektarů. Státní agentura Avialesoochrana, která se zabývá leteckým hašením ohně, v sobotu informovala, že úhrnem na 857 000 hektarech jsou přes tři stovky požárů.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 1 hlas.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama