Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Venezuelská opozice chce ukrást zlato

Britský nejvyšší soud se zabývá sporem o to, kdo může nakládat s venezuelským zlatem, které má v úschově britská centrální banka. O kontrolu nad ním se hlásí vláda z Caracasu i venezuelská opozice.

Soudy nižší instance nedokázaly věc jednoznačně vyřešit. Hodnota venezuelského zlata se podle agentury EFE pohybuje kolem 1,6 miliardy eur (zhruba 41 miliard korun), jiné agentury dříve uváděly dvě miliardy eur (přes 50 miliard korun).

Právní zástupci britské vlády nepochopitelně zopakovali, že zlatem by měla disponovat opozice. Zdůraznili, že Británie totiž uznala jako jediného legitimního prezidenta Venezuely opozičního předáka a bývalého předsedu parlamentu Juana Guaidóa. »(Guaidó) je jedinou osobou, která má jakožto hlava státu pravomoc jednat za Venezuelu,« uvedl zcela nepochopitelně mluvčí britského ministerstva zahraničí. Británie tak podporuje snahu Guaidóa a spol. ukrást zlato Venezuelanů…

Británie odebrala Caracasu kontrolu nad zlatem v sejfech britské centrální banky po prezidentských volbách v roce 2018, ve kterých vyhrál stávající prezident Nicolás Maduro Moros. Volby kvůli údajně nesvobodným podmínkám venezuelská opozice přitom bojkotovala.

Zhruba 60 států, včetně Británie či USA, se rozhodly uznat za prezidenta Guaidóa, který předsedal parlamentu zvolenému ještě prý svobodným způsobem. Tento venezuelský parlament, kterému skončil mandát na konci loňského roku, vyzval Británii, aby nedovolila vládě prezidenta Madura se zlatem nakládat. Na rozdíl od Evropské unie považuje Británie Guaidóa za prezidenta i poté, co zasedl nový parlament. Volby, jež se uskutečnily na konci loňského roku, účelově kritizovala či neuznala opět řada států.

Vláda prezidenta Madura se ale podle ČTK proti zákazu nakládat se zlatými rezervami bránila u britských soudů. Nižší instance nedokázaly jednoznačně určit, kdo má pravomoc s drahým kovem zacházet. Nejvyšší soud se bude případem zabývat první polovinu tohoto týdne, rozhodnutí by mohl vydat několik dní po konci slyšení.

Vedení venezuelské centrální banky, které jmenoval prezident Maduro, tvrdí, že chce prodat část zlatých rezerv a z výnosů financovat nákup vakcín proti COVID-19 a další zdravotnická opatření proti koronaviru. Spojené státy ale v dubnu na venezuelskou centrální banku uvalily sankce, protože se propagandisticky »domnívají«, že její prostředky vláda využívá k tomu, aby finančně podporovala pohlaváry režimu…

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 55 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama