Reklama

Janšova »válka«

Slovinská vláda pokračuje v tlaku na tiskovou agenturu STA, která se podle pozorovatelů znelíbila konzervativnímu premiérovi Janezi Janšovi.

Agentura informovala, že vládní komunikační úřad (UKOM) jí opět zastavil financování, když odmítl zaplatit za služby poskytované v lednu. Janša je známý kritickými útoky na média, za což se před týdnem dočkal odsuzující reakce Evropské komise.

Janez Janša. FOTO - Wikimedia commons

UKOM odmítl za lednové služby agentuře zaplatit 169 000 eur (4,4 milionu korun) s odůvodněním, že zatím není se STA podepsaná smlouva na letošní rok. Podle úřadu za to může ředitel Bojan Veselinovič, protože nepředložil požadované dokumenty.

Veselinovič situaci označil za zahájení nové ofenzivy proti STA. Tvrzení UKOM, že neexistuje právní základ pro zaplacení poskytovaných služeb, přitom odmítl jako záminku. Podle něj jde o »přímo děsivé předstírání neznalosti«. Připomněl, že mezi opatřeními přijatými koncem loňského roku je i to, že STA budou poskytnuty rozpočtové prostředky na provozování veřejné služby pro rok 2021 v souladu s obchodním plánem agentury bez ohledu na to, zda smlouva se zakladatelem byla podepsána či nikoli.

UKOM už loni odmítl poslat měsíční platby za veřejnou službu poskytovanou STA v říjnu a listopadu a úhrady samostatných faktur za služby, které STA vykonává pro státní instituce. Po kritice Evropské komise vláda platby pro agenturu schválila, byť dočasně.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.3, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.