Reklama
Ilustrační FOTO - Haló noviny

Netanjahu »kupuje dobrou vůli«

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu připustil, že se o vakcíny proti COVID-19 podělil s řadou spřátelených zemí, které v minulosti prokázaly Izraeli laskavosti.

Mezi státy, jimž Izrael poslal vakcíny, je i ČR. Jde o 5000 dávek očkovací látky Moderna a zaslány byly na žádost premiéra Andreje Babiše. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek v úterý potvrdil, že vakcíny z Izraele přivezla armáda a jsou určeny pro očkování vojáků sloužících v první linii v nemocnicích.

Netanjahuův komentář přichází v době, kdy Izrael čelí kritice za to, že se o své velké zásoby vakcín víc nedělí s Palestinci. Premiér ve středu novinářům řekl, že Izrael má pro své občany »víc než dost« vakcín a osobně se rozhodl o »symbolické« množství dávek podělit. Krok označil za odměnu spojencům.

»Bylo to uděláno za věci, které jsme už obdrželi, skrze mnoho kontaktů v různých oblastech, což tady nebudu upřesňovat,« uvedl Netanjahu. »Myslím, že to rozhodně kupuje dobou vůli,« dodal.

Bližší podrobnosti premiér neposkytl. Izraelský rozhlas KAN ale uvedl, že zhruba 100 000 dávek vakcín od Moderny Izrael posílá asi 15 spojencům. Kromě ČR mají vakcíny podle něj obdržet například Maďarsko, Honduras a Guatemala či řada afrických zemí, které rozvíjejí vztahy s Izraelem.

S palestinskou autonomií se Izrael podělil jen o 2000 dávek vakcíny. Určeny jsou pro zdravotníky na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu. V Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu se také začalo očkovat ruskou vakcínou Sputnik V. Představitelé OSN a ochránci práv uvedli, že Izrael je okupační možnost a proto by měl zodpovídat za očkování Palestinců. Izrael tvrdí, že podle prozatímních mírových dohod z 90. let takovou odpovědnost nemá.

Izraelský ministr obrany Benny Ganc krok odsoudil. »Fakt, že Netanjahu obchoduje s vakcínami izraelských občanů, které byly hrazeny z jejich daní, aniž by se zodpovídal, ukazuje, že si myslí, že řídí monarchii, nikoli stát,« napsal na Twitteru.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.