Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Navzdory sankcím už plavidlo Fortuna pokládá potrubí v dánských vodách

Ruské plavidlo Fortuna v neděli večer v dánských vodách zahájilo práce spojené s dokončováním plynovodu Nord Stream 2, jenž má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa.

Podle agentury AFP to oznámila společnost Nord Stream 2 patřící pod ruskou plynárenskou společnost Gazprom. Zmíněná loď a její majitel, ruská firma KVT-RUS, jsou přitom od minulého týdne terčem amerických sankcí.

Fortuna, která do moře pokládá potrubí, »zahájila práce s cílem obnovit budování plynovodu Nord Stream 2 v dánských vodách«, citovala z prohlášení AFP. »Veškeré práce se odehrávají v souladu s obdrženými povoleními,« uvádí komuniké.

Nord Stream 2 je podle Gazpromu, který je hlavním investorem projektu, z 94 procent hotový. Práce na plynovodu o délce 1200 kilometrů v loňském roce stály kvůli sankcím Spojených států. Na začátku prosince se znovu rozběhly v německých vodách. V těch dánských mají od úřadů opět zelenou od 15. ledna.

Plynovod má v jistém úseku vést výlučnou ekonomickou zónou Dánska, těsně mimo výsostné vody skandinávské země. Právě v těchto místech jižně od ostrova Bornholm se loď Fortuna v neděli večer nacházela, napsala AFP s odvoláním na aplikace pro sledování námořního provozu. Fortuna předtím vyplula z Německa a doprovázelo ji několik podpůrných plavidel, rovněž ruských.

Nord Stream 2 má zdvojnásobit kapacitu současného plynovodu Nord Stream na 110 miliard metrů krychlových ročně, od dokončení nyní projekt dělí zejména vybudování »dánského« úseku. Kromě Spojených států, jejichž cílem je zvýšit podíl svého zkapalněného zemního plynu v Evropě, se proti projektu staví Polsko. Nord Stream 2 podle něj zvýší ruský ekonomický a politický vliv na Evropu. Moskva a Berlín shodně uvádějí, že jde o komerční projekt.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 51 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-01-27 21:53
Proč Polsko? Protože je vlezlý poskok Washigtonu? Anebo mu vadí že
nebudou moci spolu s Ukrajinou RF tak vydírat? A co South Stream?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.