Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

O postcovidové pacienty budou pečovat plicní lékaři

O pacienty, kteří prodělali onemocnění COVID-19 a nadále se potýkají se zdravotními potížemi, budou nově pečovat plicní lékaři. Do jejich péče se dostanou také ti, kteří byli kvůli těžšímu průběhu koronaviru hospitalizováni. Vyhláška, která novinku legislativně upravuje, by měla být schválena nejpozději v únoru.

Zároveň s vyhláškou bude spuštěn speciální registr, kam budou pneumologové péči o své pacienty zaznamenávat. »Řada lidí, kteří prodělali COVID-19, se i po jeho skončení potýká s obtížemi, většinou plicního rázu. O tyto lidi se staráme už delší dobu, ale nyní dostane péče oficiální rámec, jsou pro ni stvořeny postupy a bude spuštěn registr, kde můžeme shromažďovat data o dopadech nemoci,« uvedla předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP Martina Vašáková.

Mezi dlouhodobé následky COVID-19 patří dušnost, únava, problémy se spánkem, bolesti hlavy nebo nesoustředěnost. U některých přetrvává i ztráta čichu či chuti. Týkají se zhruba desetiny všech nakažených. Podle posledních dat bylo v ČR potvrzeno testem 940 000 případů, může tak jít zhruba o 94 000 lidí.

Pacienty s následky COVID-19 do ordinací plicních lékařů posílají nemocnice i praktičtí lékaři, pozdní následky tak nejsou doménou jen těch, kteří museli být kvůli vážnému průběhu nákazy hospitalizováni. Drtivá většina z nich si podle Vašákové stěžuje na únavu.

Na vině může být podle pneumologů nedostatečná okysličenost krve, což ukáže až podrobnější prohlídka. »Pacienty, kteří prodělali COVID-19, pošle pneumolog vždy na rentgen plic, provede takzvanou spirometrii, tedy funkční vyšetření plic včetně difuze, změří nasycení krve kyslíkem jak v klidu, tak po zátěži,« uvedla předsedkyně sekce ambulantních pneumologů odborné společnosti Ivana Čierna Peterová.

Nebezpečí představují krevní sraženiny

Díky registru budou stanovena pravidla, kterými se mají lékaři v péči o takto nemocné řídit. »Toho, kdo prodělal těžkou formu koronavirového postižení s léčbou v nemocnici, by měl pneumolog vidět šest až dvanáct týdnů od stanovení diagnózy a pak po dalších šesti měsících po dobu tří let,« popsal přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové Vladimír Koblížek.

Pacienti, kteří se s onemocněním potýkali doma, by měli podle něj k plicnímu lékaři zajít, pokud se po dvou až třech měsících od infekce stále potýkají s dýchacími obtížemi. Královéhradecká fakultní nemocnice otevřela i speciální Centrum postcovidové péče. Většina pacientů jsou lidé ve středním věku, kteří dříve neměli žádné potíže s dýcháním.

»To, co COVID-19 v plicích provádí, se vzdáleně podobá působení závažných forem chřipky nebo virového onemocnění SARS, které zde bylo v minulosti. Při těchto nemocech však na rozdíl od covidu nevznikají krevní sraženiny, které jsou velmi nebezpečné. Zvlášť když se dostanou do plic a způsobí život ohrožující plicní embolii,« popsal Koblížek. Z celé skupiny těch, kteří onemocněli COVID-19, má podle něj přetrvávající potíže přes 10 % nemocných, výjimkou nejsou ani mladší ročníky.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 11 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.