Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Za oslavné letáky dvouletá podmínka

Jiří Kopřiva, který vylepil v centru Prahy letáky oslavující smrt českých vojáků v Afghánistánu, se dohodl se státním zástupcem na svém trestu. Za podporu a propagaci terorismu přijal dvouletou podmínku a také povinnost přispět částkou 10 000 korun na pomoc obětem trestné činnosti.

Dohodu schválil soud, rozsudek je pravomocný. »Dohoda o vině a trestu je způsob, jak v obdobných věcech rychle vyřídit trestní řízení před soudem. Byla už sjednána i v jiných případech, které se týkaly podpory a propagace terorismu,« řekl státní zástupce Martin Bílý z pražského vrchního státního zastupitelství. »Ve všech schválených dohodách se obviněný zavázal, že uhradí částku ve prospěch účtu na oběti trestné činnosti, což byla okolnost na straně obviněného odůvodňující mimořádné snížení trestu odnětí svobody pod zákonnou sazbu,« doplnil.

Za podporu terorismu hrozí pět až 15 let za mřížemi. Dohodu o vině a trestu bylo dříve možné uzavřít jen u trestných činů s maximálně osmiletou horní hranicí sazby. Změnu přinesla novela trestního zákoníku, která je účinná od letošního října. Kopřiva souhlasil s 2,5letou zkušební dobou, v níž se musí osvědčit tím, že povede řádný život. V této lhůtě také musí uhradit dohodnutou částku pro oběti.

Tři čeští vojáci - rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek - zahynuli 5. srpna 2018 při pěší patrole v okolí základny Bagram, když se v blízkosti jejich hlídky odpálil sebevražedný útočník. Kopřiva o dva dny později vytvořil na svém počítači leták, v němž gratuloval »afghánským vlastencům« k úspěšnému zneškodnění »tří českých žoldáků – okupantů«.

Vojáky v dokumentu označil za »ostudu naší země« a připojil úvahu, že slušný člověk nesnáší placené okupanty, a naopak přeje těm, kdo mají odvahu jim aktivně vzdorovat. Zhruba se 40 kopiemi letáků pak v noci na 8. srpna 2018 vyrazil do centra Prahy, kde je lepidlem a izolepou rozmisťoval na domy a sloupy. Smrt vojáků velebil také v komentáři, který připojil pod jeden z článků na sportovním serveru.

Městský soud v Praze původně Kopřivovi uložil půlroční podmínku nikoliv za podporu a propagaci terorismu, ale za schvalování trestného činu a za podněcování. Státní zástupce s touto právní kvalifikací nesouhlasil a úspěšně se odvolal. Proto nyní soud rozhodoval znovu.

Osmatřicetiletý Kopřiva už dříve vypověděl, že je zásadním odpůrcem násilí a že jeho cílem bylo vyjádřit nesouhlas s vojenským konfliktem v Afghánistánu, nikoliv podporovat terorismus. Omluvil se rovněž rodinným příslušníkům a kolegům padlých vojáků.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 13 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-12-06 15:35
Oslavovat nľčí smrt je projevem hlouposti. Ťech životů je škoda. A
zamyslet by se měli Ti co je tam poslali a zuby nehty udržují. A přitom
sedí na zadku v hlubokém týlu, vedouce oslavné řeči a rozdávající
kousky plechu, roníc falešné slzy. To je ovšem beztrestné. Ale prachy
jsou prachy. Nestrapňbujme se řečmi o nějakých ideálech.
levicovyvolic
2020-12-06 07:15
Zase "schvalování atentátu". Takže dopadl ještě dobře...
ezpn1997
2020-12-05 12:58
Kto je vlastne terorista, okupant, alebo vlastenec, ktorý chráni svoju
vlasť, svoje územia a jeho nerastné bohatstvo...súd a štátny
zástupca konali tendenčne, českí vojaci, ako aj slovenskí a ostatní,
čo pomáhajú vraždiť civilné obyvateľstvo, na okupovaných územiach,
sú vojnoví zločinci a vrahovia, rovnako ako zločinecká armáda USA!!!
To budete súdiť aj partizánov a armádu Ľ. Svobodu, ktorí,
oslobodzovali našu vlasť s výzvou a bojovým pokrikom Smrť fašizmu!
Síce už v Prahe sa to aj koná! Naša organizácia jednoznačne
vyhlasuje, že vojská na cudzom území s cieľom ovládnuť jeho
nerastné bohatstvo, výrobné prostriedky, sú okupanti a vojnoví
zločinci, a obrancovia vlasti majú právo ich vyhnať z krajiny, aj
násilím, lebo oni páchajú násilie na ich občanoch!!!!
fronda
2020-12-05 12:56
Z hlediska vyššího principu mravního...
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.