Reklama
Korejská popová skupina BTS. FOTO - Haló noviny

Uzákoněn odklad vojny pro zpěváky

Jižní Korea umožní mladým popovým zpěvákům odložit termín nástupu na povinnou vojenskou službu. Mladí zpěváci budou moci podle zákona, který v úterý schválil parlament, požádat až o dvouletý odklad.

Podle ústavy musí muži nastoupit na 20 měsíců dlouhou vojenskou službu nejpozději během 28. roku věku. Na odklad dosud měli nárok jen hudebníci zabývající se vážnou či lidovou hudbou nebo sportovci ocenění na olympiádě či jiných významných mezinárodních soutěžích. Změna zákona byla navržena v září jen krátce poté, co do hitparád v USA pronikla korejská popová skupina BTS s hitem Dynamite. Nejstarší z členů kapely, zpěvák Jin, oslaví 28 let zítra. Druhý nejstarší člen, rapper Suga, v březnu 2021. Ostatní členové kapely jsou o několik let mladší. Pokud změny zákona využijí, členové BTS mohou nastoupit do armády až v průběhu 30. roku svého věku.

Že změna zákona reagovala na situaci skupiny BTS, navrhovatelé zákona neskrývají. »Jistý počet korejských mužů ve věku kolem 20 let, a to včetně členů kapely BTS, má často obtíže rozvinout svůj talent kvůli vojenské službě,« uvedl jeden z navrhovatelů novely Čon Jon-ki z Demokratické strany. Podle něj ale odklad neznamená, že se pro zpěváky povinnost sloužit v armádě ruší. Kapela ani její zástupci změnu zákona nekomentovali. V minulosti ale členové BTS uvedli, že o dopadech vojny na aktivity skupiny hovoří. Na odklad nástupu do armády ale budou mít nárok jen hudebníci a zpěváci, kteří dostali vyznamenání za šíření korejské kultury či jim ministerstvo kultury uzná zásluhu na budování dobré pověsti Jižní Koreje.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.