Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Kurzarbeit v Německu opět na vzestupu

Poměr firem, které využívají režim kurzarbeit, v Německu v listopadu vystoupil na 28 procent, zatímco v říjnu činil 24,8 %. Zvýšil se přitom poprvé po několika měsících, uvedl na základě svých anket ekonomický institut Ifo.

Kurzarbeit má v čase ekonomických těžkostí umožnit zaměstnavatelům nechat zaměstnance pracovat na zkrácenou pracovní dobu a stále jim vyplácet mzdu, na kterou ale přispívá stát. Podniky se k němu teď znovu uchylují, neboť vláda ve druhé vlně epidemie znovu zpřísnila opatření proti šíření koronaviru.

V hotelovém sektoru se poměr firem, které se do programu přihlásily, zvýšil na 91 z říjnových 62,9 %. Pohostinská zařízení tento nástroj nyní využívají ze 71,7 %.

Některá odvětví ale od kurzarbeitu upouštějí. V automobilovém sektoru se jejich poměr v listopadu snížil na 36,7 z 50 % v říjnu.

V Německu mohou firmy kurzarbeit dočasně využívat nově až dva roky. Země na tuto pomoc letos vydala 18 miliard eur (asi 471 mld. Kč).

Kurzarbeit chce od 1. ledna zavést i česká vláda. Sněmovna jej ale zatím neschválila. V ČR mají podniky možnost zapojit se do programu Antivirus, z něhož se platí příspěvky na mzdy firmám zasaženým epidemií. Ukončení programu je plánováno na konec roku.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-12-02 19:29
Soukromý sektor se už bez státních dotací neobejde...
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.