Reklama
Polský prezident Andrzej Duda. FOTO - Wikimedia commons

Duda po protestech pootočil

Polský prezident Andrzej Duda prohlásil, že ženy by samy měly mít právo rozhodovat, zda donosí, anebo nedonosí smrtelně poškozený plod.

»Není možné, aby právo nařizovalo ženě hrdinství tohoto druhu,« řekl prezident rozhlasové stanici RMF FM a poukázal na to, jaké psychické a fyzické strádání by musela snášet žena při donošení plodu se smrtelnými vadami.

Hlava státu tak vybočila ze stanoviska konzervativního autoritářského vedení katolické země. Sám Duda ovšem původně přivítal nález ústavního soudu, který minulý týden rozhodl, že přerušení těhotenství kvůli vážnému poškození plodu odporuje ústavě.

Následovalo však sedm dnů masových protestů v polských městech proti prakticky naprostému zákazu interrupcí v katolické zemi, jejíž protipotratový zákon beztak patřil k nejpřísnějším v Evropě.

Nyní prezident zdůraznil, že je nadále pro zákaz interrupcí v případě poškození plodu, ale dodal, že by měl být přijat předpis umožňující ženám přerušit těhotenství, pokud plod má tak závažné vady, že skutečně znemožňují život dítěte a povedou k smrti prakticky hned po narození. Právo na potrat v takovém případě by podle něj mohlo vycházet ze skutečnosti, že ústavní soud ponechal v platnosti možnost legální interrupce v případě, že těhotenství ohrožuje život či zdraví matky, v tomto případě zdraví psychické.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.