Ilustrační FOTO - Pixabay

V den voleb se v USA otevřou tábory přežití

Řetězec amerických táborů přežití se otevře kvůli obavám z násilností, jež by mohly nastat po listopadových prezidentských volbách. Podle agentury Reuters a ČTK to svým členům minulý týden oznámila společnost, která zařízení spravuje. Její ředitel přitom nevyloučil, že by v USA mohla vypuknout občanská válka.

Tábory Fortitude Ranch v Západní Virginii a v Coloradu se otevřou v den voleb, 3. listopadu, aby poskytly útočiště svým členům, uvádí společnost v říjnovém bulletinu. Podle ní totiž nelze vyloučit, že propukne násilí a rabování, které se promění v dlouhodobé rozsáhlé střety, a to bez ohledu na to, zda mandát obhájí republikánský prezident Donald Trump, nebo zda zvítězí jeho demokratický rival Joe Biden. Podle někdejšího zpravodajského důstojníka amerického letectva a ředitele Fortitude Ranch Drewa Millera někteří lidé na sociálních sítích už nyní vyjadřují obavy, že nastane občanská válka. Takovou možnost přitom sám Miller nevylučuje. »Bude to poprvé, co se otevřeme kvůli blížící se katastrofě, i když ta nakonec nemusí nastat,« připustil Miller v prohlášení zaslaném e-mailem. »Riziko násilí, které by mohlo iracionálním a nepředvídatelném způsobem eskalovat do rozsáhlého rozpadu práva a pořádku, je podle nás skutečné,« doplnil.

Útočiště při kolapsu

První tábor Fortitude Ranch byl zřízen v Západní Virginii v roce 2015, v Coloradu jsou další dva. Za roční poplatek zhruba 1000 dolarů (přes 23 000 Kč) mohou členové v normálních časech tábory využívat k rekreaci a v případě kolapsu společnosti jako útočiště. Členové, jejichž celkový počet není veřejně znám, jsou povinni vlastnit pušku nebo brokovnici, aby mohli komunitu bránit. Před volbami podle amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) budou cíle související s volbami čelit zvýšené hrozbě ze strany domácích extremistů. Bezpečnostní činitelé poukázali také na politické napětí, občanské nepokoje i na zahraniční dezinformační kampaně. Trump a někteří jeho republikánští spojenci opakovaně prohlásili, že větší míra korespondenčního hlasování při letošních volbách povede k rozsáhlým volebním podvodům, což volební experti popírají. Jak republikáni, tak demokrati si najali týmy právníků, kteří je budou zastupovat, pokud výsledky hlasování skončí u soudu.

Byznys prepperů

Nejistota a strach z toho, že volby budou mít sporný výsledek, zvýšily zájem o americké hnutí takzvaných prepperů (od anglického slova to prepare - připravovat se), za kterým stojí multimiliardový byznys prodávající vše od plynových masek po dehydratované potraviny, jež mohou lidem pomoci přežít apokalypsu. V USA v posledních měsících vzrostl počet lidí, podle nichž by bylo opodstatněné uchýlit se k násilnostem, pokud by v nadcházejících prezidentských volbách nezvítězil jimi preferovaný kandidát. Na serveru Politico to napsali odborníci na základě nedávných průzkumů veřejného mínění. Vyjádřili přitom znepokojení nad tím, že USA zřejmě směřují do nejhorší povolební krize za posledních 150 let.

Omlouvají násilí

Podle badatelů se třetina Američanů, kteří sami sebe označili buď za demokrata či republikána, domnívá, že by bylo ospravedlnitelné použít násilí pro prosazení politických cílů jejich strany. V zářijových průzkumech rovněž uvedlo 44 procent republikánů a 41 procent demokratů, že by existoval alespoň malý důvod k násilnému postupu, pokud by v listopadových volbách zvítězil kandidát druhé strany. Ještě v červnu přitom tyto údaje byly 35 procent mezi republikány a 37 procent u demokratů. Přesvědčení je přitom pevnější mezi ideologicky vyhraněnějšími zastánci obou hlavních amerických politických stran. Na 26 % demokratů označujících se za velmi liberální považuje násilnosti v případě prohry jejich kandidáta za opodstatněné do »velké míry«, u zbytku stoupenců Demokratické strany tento názor zastává jen sedm procent dotazovaných. Podobná situace je i u republikánů. Ti, jež se považují za velmi konzervativní, vidí prohru svého kandidáta jako velký důvod k násilnému postupu ze 16 %, stejné přesvědčení pak panuje jen u sedmi procent umírněnějších republikánů. Celkem pak podle badatelů jeden z pěti Američanů hlásících se k jedné či druhé straně uvedl, že je ochoten schvalovat násilí, pokud by křeslo v Bílém domě nezískal »jeho« kandidát.

Strach z příštích dnů

Badatelé z Hooverova a Hudsonova institutu, think-tanku New America a univerzit v Marylandu a Louisianě poznamenávají, že cesta od slov k činům je dlouhá. Upozorňují však, že když už násilnosti vypuknou, veřejnost je začne obvykle stále více podporovat, čímž vzniká začarovaný kruh otevírající cestu k rozsáhlým nepokojům a střetům.

Zastánci obou politických táborů se navzájem obviňují z podněcování násilností. Demokraté tvrdí, že republikánský prezident Donald Trump svými výroky vyzývá svoje podporovatele k přípravám na násilné střety. Poukazují například na předvolební debatu, při níž prezident vzkázal otevřeně násilné krajně pravicové skupině Proud Boys (Pyšní hoši), aby »ustoupila stranou a byla připravena«. Ačkoliv později prohlásil, že neví, o jakou skupinu se jedná, a že by měla nechat policii dělat svou práci, členové Proud Boys na internetu zmínku svého jména z úst prezidenta oslavovali a někteří ji brali jako nenápadné vyjádření podpory.

Republikáni zase poukazují na výrok demokratického uchazeče Joea Bidena, jenž se při nedávném projevu dotázal: »Myslí si snad někdo, že v Americe bude méně násilí, pokud bude Donald Trump znovuzvolen?« Podle řady příznivců vládnoucí strany se jednalo o skrytou výhrůžku násilím, pokud by demokrat prohrál.

Vše má vyřešit komise

Výzkumníci se domnívají, že by se v současné situaci měli političtí představitelé na všech úrovních americké vlády co nejjasněji zříci násilí jako prostředku pro řešení konfliktů. Navrhují rovněž, aby Kongres zřídil nezávislou nadstranickou komisi, jejíž úkolem by bylo potvrzovat a bránit demokratické normy ve Spojených státech amerických. »Nebijeme na poplach lehkovážně. Rozhodnutí, která učiníme v několika příštích měsících, budou nesmírně důležitá. Pokud upadneme do koloběhu násilí, následky pro budoucnost Ameriky jako demokracie budou strašné,« uzavírají badatelé.

(ava)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ava)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.