Ilustrační FOTO - Pixabay

Poláci jdou volit, čeká se těsný souboj

Polští voliči v neděli rozhodnou, zda zemi povede dalších pět let dosavadní prezident Andrzej Duda, spojenec národně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) a její vlády, anebo jeho soupeř z řad liberální opozice, varšavský primátor Rafal Trzaskowski.

Rozdíl mezi oběma kandidáty v předvolebních průzkumech je v rozmezí statistické chyby, a tak se výsledek zdá nepředvídatelný: oba rivaly dělí jen příslovečný vlásek jak od vítězství, tak od porážky.

Agentura AP označila hlasování »za důležitý test populismu v Evropě« po kampani ostré jako břitva, která ještě více prohloubila rozdělení Polska a nechyběly v ní ani výpady proti sexuálním menšinám a antisemitské i protiněmecké tóny. Uchazeči - oba ve věku 48 let - hledali podporu v soupeřících politických táborech za oceánem.

Prezidentské volby se původně měly konat 10. května, ale musely být odloženy kvůli koronaviru i pochybnostem o způsobu a spravedlnosti hlasování na 28. června. Duda, kterého pár dnů před hlasováním přijal v Bílém domě prezident Donald Trump, v prvním kole vyhrál se ziskem 43,5 % hlasů, což představovalo 8,45 milionu voličů. Na zvolení to ale nestačilo. Do druhého kola postoupil také Trzaskowski, který získal 30,46 % hlasů (5,9 milionu voličů). Rivalův náskok ale mohl Trzaskowski vymazat za pomoci voličů dalších středových kandidátů, zatímco na vážkách zůstalo sedm procent příznivců kandidáta krajní pravice Krzysztofa Bosaka.

Pro vládní tábor, znesvářený s bruselskými představiteli EU, je v sázce hodně: má sice v klíčové dolní komoře parlamentu těsnou většinu, ale ta by nestačila k přehlasování případných prezidentových vet na návrhy zákonů.

Možná i proto dal Duda najevo odpor vůči »ideologii LGBT«, tedy vůči prosazování práv sexuálních menšin a navrhl ústavní dodatek proti adopcím dětí homosexuálními páry. I v cizině pak zaujal svým výpadem proti povinnému očkování. »Naprosto nesouhlasím s žádným povinným očkováním,« uvedl během jednoho mítinku. »Očkování proti koronaviru by rozhodně nemělo být povinné,« řekl s tím, že se nikdy nenechal očkovat proti chřipce.

»Sním o zemi, ve které všichni politici vědí, že Země je kulatá a děti je třeba očkovat. Takovou zemi vybudujeme,« zareagoval Trzaskowski.

Rozhodne se v neděli. Při vyrovnanosti kandidátů může hrát roli každý voličský hlas a ochota přijít k volbám.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.5, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.