Reklama
Václav Postránecký. Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Zemřel herec Václav Postránecký

Ve věku 75 let zemřel v úterý večer po těžké nemoci herec Václav Postránecký. Patřil k oporám pražského Národního divadla, znám je i z mnoha filmů či televizních seriálů. Věnoval se i dabingu a režii a také vyučoval.

Pražský rodák Postránecký se vyučil zámečníkem, již od dětství hrál v divadle a byl členem Dismanova rozhlasového dětského souboru. První angažmá získal ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, odkud přešel do tehdejšího Státního divadla v Brně. Po studijním pobytu ve Velké Británii v roce 1968 působil až do roku 1978 v činoherním souboru Městských divadel pražských. Od roku 1979 byl členem souboru Národního divadla. Zde vytvořil řadu výrazných postav, patří mezi ně například František Fiala ze hry Naši furianti, Rogožin z Idiota, Valdštejn z Vévodkyně valdštejnských vojsk, Jindřich, princ Waleský ze hry Král Jindřich IV., Oidipus ze stejnojmenné hry či Kapulet z Romea a Julie.

Výrazně se uplatnil i ve filmu a v televizi. Například hrál jednoho ze tří otců v divácky nejoblíbenější komedii 20. století S tebou mě baví svět, milovníka života a krásných žen Karla Zajíčka ve filmu Konto separato, dědečka v Jak se krotí krokodýli či vinaře v komediích Bobule a 2Bobule. Celkem má na svém kontě role ve zhruba 170 filmech. Hrál i v mnoha v seriálech, například Byl jednou jeden dům, Cirkus Humberto, Četnické humoresky, z novějších Cukrárna či Doktoři z Počátků. Naposledy hrál hlavního hrdinu seriálu televize Prima Krejzovi, kvůli nemoci však natáčení již nedokončil. Celkem se objevil ve více než čtyřiceti televizních seriálech.

Na FAMU učil režiséry, jak pracovat s hercem a má za sebou řadu televizních a divadelních režií. Postránecký získal v roce 1995 Cenu Thálie za roli Podkolatova v inscenaci Gogolova Revizora. O deset let později získal Cenu Františka Filipovského za dabování Jojo Pytláka ve filmu Zločin v ráji.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 20 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.