Portugalci volili prezidenta. Vyhrál COVID?

V Portugalsku volili prezidenta, hned v 1. kole měla podle průzkumů velkou šanci na zisk druhého mandátu stávající hlava státu Marcelo Rebelo de Sousa. K volebním urnám kvůli pandemii ale mělo přijít méně voličů než obvykle.

V sobotu totiž Portugalsko oznámilo v souvislosti s novým typem koronaviru 274 úmrtí, což je dosud nejvyšší počet za jeden den… První odhady výsledků dorazily po naší uzávěrce.

Stávajícímu prezidentovi, který dříve v Portugalsku působil v nejdůležitější pravicové straně, předvolební průzkumy přisuzovaly až 60 % hlasů.

Druhý nejvyšší počet hlasů, kolem 14 %, měla podle průzkumů získat bývalá socialistická europoslankyně Ana Gomesová. Ta se však se socialisty rozešla a v poslední fázi kampaně sázela především na protikorupční témata. Na třetím místě podle odhadů s přibližně 11 % hlasů měl skončit kandidát pravicově populistické strany Chega (též CHEGA!, portugalsky Dost!) André Ventura. Právě na výši jeho zisku se za jasné situace proto čekalo nejvíce… Celkem se o přízeň voličů ucházelo sedm kandidátů.

[o]

V Portugalsku je zhruba 10,8 milionu registrovaných voličů. Prezidentských voleb se v posledních 20 letech obvykle účastnila asi polovina voličů, letos se však očekávala volební účast jen zhruba 20 %. To by mandát příští hlavy státu velmi oslabilo… Hlavním důvodem jsou logicky obavy z nákazy koronavirem. Vláda v pátek uzavřela na 14 dní školy, platí noční zákaz vycházení a prezidentské volby byly jedním z mála legálních důvodů pro opuštění domova.

Postavení prezidenta v Portugalsku je obdobné roli české hlavy státu. Prezident jmenuje a odvolává premiéra a členy vlády, má pravomoc rozpustit parlament, udělovat milosti a ratifikuje mezinárodní smlouvy. Je volený v přímém hlasování obyvatelstva na pět let.

Vnímavý a neformální

Prezident Rebelo de Sousa (72) si vysloužil renomé státníka vnímavého ke všem vrstvám společnosti. Oblibu mu vynesla i jeho neformálnost, jež posunula obraz prezidenta blíže k lidu. Je jedním z mála portugalských státníků, které lidé nazývají křestním jménem (Marcelo).

Umírněný konzervativec Rebelo da Sousa si podle médií v roli nejvyššího muže země vždy našel čas naslouchat i těm neprivilegovaným a přinášet útěchu lidem v nouzi. Média jej zachytila i v situacích, kdy trpělivě čekal v kraťasech ve frontě v supermarketu či neváhal skočit do moře a pomoci dvěma dívkám v převržené kánoi…

Prezident s jasně modrýma očima působí spontánně a přirozeně a vždy je ochoten vyfotografovat se se svými obdivovateli na »marselfie«, což je speciální výraz pro tyto fotografie, který už znají některé slovníky.

V minulých volbách v lednu 2016 zajistil někdejšímu oblíbenému komentátorovi post prezidenta již v 1. kole voleb zisk 52 % hlasů. Profesor práva na Lisabonské univerzitě byl ve své vlasti dobře známý a populární svými televizními komentáři aktuálního dění.

Člen opoziční středopravicové Sociálnědemokratické strany (PSD) dal navíc před svým zvolením několikrát najevo, že podporuje plány levicového premiéra Antónia Costy, který chtěl zmírnit úsporná opatření přijatá předchozí vládou PSD, a který neměl problém jít do koalice i s komunisty…

Zapálený katolík Rebelo de Sousa, podle některých rozporuplná osobnost, je rozvedený a otcem dvou dětí. »Lidé ho milují, protože Marcelo je zábavný,« říkali jedni, zatímco druzí ho podle ČTK kritizovali jeho »nezodpovědnou lehkomyslnost«, se kterou glosoval politické, ekonomické a sportovní aktuality…

(rom)

25. 1. 2021  (rom)