Část zákona, jež se mohla týkat Babiše, poslanci vyškrtli

Vládní návrh zákona o evidenci skutečných majitelů Sněmovna schválila bez ustanovení, které mohlo podle části opozice pomoci premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ve sporu o střet zájmů. Pasáž se týkala svěřenských fondů. Předloha nyní míří do Senátu.

Vynětí ustanovení prosadili lidovci hlasy 93 z 99 přítomných poslanců včetně zákonodárců ANO. Babiš by byl podle některých výkladů ustanovení navrhovaného vládou považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale nikoli za vlastníka samotného holdingu. Pomoci mu to mohlo podle kritiků v situaci, kdy se podezřením z jeho střetu zájmů zabývají orgány EU.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) zdůraznila, že se nejednalo o nějakou intriku. Ustanovení označila za zpřesňující, ovšem netrvala na něm.

Pozměňovací návrh skupiny poslanců v čele se Starosty, podle kterého by se za skutečného majitele korporace ve svěřenském fondu výslovně považoval i jeho zakladatel, Sněmovna odmítla. Na návrh ústavně-právního výboru poslanci zákon rozšířili mimo jiné o obecně prospěšné společnosti.

Návrh zákona vymezuje obecněji a přesněji pojem skutečného majitele. Stanoví, které právnické osoby ho s ohledem na svůj charakter mít nemohou. Povinnost zapisovat skutečného majitele nemá smysl například u společenství vlastníků bytových a nebytových jednotek, honebního společenstva, u příspěvkových organizací a u obchodních korporací výlučně ovládaných státem, píše se ve zdůvodnění.

Předloha by také měla snížit byrokracii tím, že ve zřejmých případech budou skuteční vlastníci zapisováni automaticky z veřejných rejstříků.

(jad)

21. 11. 2020  (jad)