Učitelka Bidenová chce dál pracovat

Jill Bidenová (69), manželka Joe Bidena, příštího prezidenta Spojených států amerických, a tedy nová první dáma, je veřejnosti známa už z let 2009 až 2017, kdy byla druhou dámou USA. Její manžel v té době totiž zastával funkci viceprezidenta v administrativě tehdejšího prezidenta Spojených států, demokrata Baracka Obamy.

K politice i k dotíravé pozornosti sdělovacích prostředků měla zpočátku odtažitý značně vztah. Ještě v roce 2004 byla proti tomu, aby se Joe Biden účastnil prezidentských voleb. Ale po znovuzvolení republikána George W. Bushe, a také jako odpůrkyně války v Iráku, rozpoutané pod falešnou záminkou, názor na manželovu politickou kariéru změnila. V primárních volbách demokratů v roce 2008 už jej na mítincích provázela a plně podporovala.

Pracující druhá dáma

Profesí je pedagožka, učila angličtinu na několika středních školách. Věnovala se též vzdělávání žáků s emočními poruchami v psychiatrických zařízeních. Placené zaměstnání, jehož se nechtěla vzdát, měla Bidenová i od roku 2009, kdy byl její muž viceprezidentem. V té době byla první pracující druhou dámou v historii USA. Vyučování se nehodlá vzdát. Svým žákům by se chtěla věnovat i poté, co byl Biden zvolen prezidentem.

Jill Bidenová je aktivní i v několika neziskových organizacích či nadacích (Biden Foundation manželé založili v roce 2017), které například zvyšují povědomí o rakovině prsu mezi studentkami či poskytují knihy sociálně slabším dětem. S bývalou první dámou, právničkou Michelle Obamovou založila v roce 2011 také iniciativu nazvanou Joining Forces, v níž povzbuzuje Američany k pomoci vojákům a jejich rodinám.

V aktivní roli

V letošní předvolební kampani hrála Jill velmi aktivní roli. Natolik, že na jaře dokonce přestala vyučovat. Svého muže doprovázela na mítincích a postavila se také za nevlastního syna Huntera Bidena, který je kritizován kvůli svým obchodním praktikám na Ukrajině. Příští první dáma se vyjadřovala například i k dopadům pandemie COVID-19 na situaci ve školství. Boj proti koronaviru v těžce zasažených USA byl hlavním bodem Bidenovy předvolební kampaně. Zainteresována byla také na výběru kandidáta na funkci viceprezidenta, její manžel si nakonec na tento post vybral, také poprvé v historii USA, ženu, Kamalu Harrisovou.

Druhý manžel autorky knížek

Narodila se jako Jill Tracy Jacobsová 3. června 1951 v Hammontonu ve státě New Jersey v rodině, která má italské i anglické předky. Byla nejstarší z pěti sester, které vyrůstaly v Pensylvánii. Po střední škole studovala na Delawarské univerzitě (1975), na univerzitě ve West Chesteru (1981) a na Villanově univerzitě (1987). V roce 2007, až ve svých pětapadesáti letech, se na univerzitu vrátila, aby si dodělala doktorát.

Joe Biden je jejím druhým manželem. Poprvé se provdala v sedmdesátých letech za Billa Stevensona. Se senátorem Bidenem se údajně potkali při tzv. rande naslepo v roce 1975. Vzali se o dva roky později. Bidenová se tehdy stala nevlastní matkou dvou Bidenových synů – Beaua, který zemřel v roce 2015, a Huntera. Bidenova první manželka totiž zahynula spolu s malou dcerkou při dopravní nehodě v roce 1972. Do manželství Bidenových přibyla v roce 1981 ještě dcera Ashley Blazer.

Činorodost Jill Bidenové se také dotýká literárního světa. Je autorkou dvou dětských knížek a pamětí, které jí vyšly loni.

(ava, čtk)

21. 11. 2020  (ava, čtk)