Vystrč ho

Ale no tak ano, pravice přece vůbec s funkcemi nekšeftuje. To přece dělají jen ti ostatní, pravice je přece čestná a na nějaké zákulisní hrátky nemá snad ani žaludek.

Když jsem před asi měsícem napsal, že pan Vystrčil má slíbeno za výlet na Tchaj-wan znovunabytí funkce předsedy Senátu, tedy druhé nejvyšší ústavní funkce v naší zemi, nestačil jsem se divit, jakých komentářů se mi dostalo. Jaké že to nesmysly plácám, že nerozumím morálnímu postoji našeho ústavního činitele, takhle to přeci nefunguje a podobně… No, dokonce i mainstreamová média se ale už popustila a místy konstatovala, jaký že kšeft to byl, bylo to totiž až do očí bijící, aby nevypadali totálně za blbce, že jim to uniklo.

[o]

Protože když mu tento týden, určitě naprosto nezištně, přislíbili podporu také Starostové a nezávislí, je jasno. Holt bude mít STAN »překvapivě« mnoho místopředsedů a výborů, nikoliv však, byť jako vítězové voleb, předsedu. Každopádně tato podpora stačí Vystrčilovi k hladkému znovuzvolení, které se očekává v polovině listopadu.

Říká se, že levice nemá moc osobností, ale vzhledem k tomu, že pravice vystrčila Vystrčila, nebude na tom rozhodně lépe. Holt loutka pro všechno. Málokdo by měl něco podobného zapotřebí a šaškoval takhle za relativně nevděčnou funkci.

Ano, máme Senát – a jeho předseda je oficiálně druhý nejvyšší ústavní činitel - a může se nám to líbit či nelíbit, leč Vystrčilova definice mne pobavila: »Senát je nejen opravářem zákonů a strážcem ústavnosti, demokracie, svobody a vlády práva, ale také ochráncem reálného života.« »My opravujeme a vylepšujeme se souhlasem Sněmovny každý desátý zákon. To není vůbec málo, takový kontrolor se rozhodně vyplatí,« dodal ještě Vystrčil. Ano, děkujeme, za naše peníze zdržování, gratuluji. Prostě paráda.

K tomu už není opravdu co dodat. Leda to, že za kšeftíky dostane někdo funkci – to je tedy onen reálný život? Většiny z nás ne, ale Vystrčilův určitě… Asi bychom si všichni měli udělat výlet na Tchaj-wan, funkcí je snad ještě dost, ne?

Tomáš CINKA

16. 10. 2020  Tomáš CINKA